• pl
  • gb

O rasie

Koty kartuskie - informacje o rasie


kot kartuski
POCHODZENIE.
Chartreux (CHA) to bardzo stara francuska rasa o burzliwej historii. W przeciwieństwie do głoszonej legendy, nigdy nie były hodowane przez zakonników. Pierwsze koty niebieskie bez wątpienia zostały przywiezione z Zachodniej Syrii przez uczestników krucjat średniowiecza.
Kot z Syrii opisany przez Aldrovandi w XVI wieku jest zadziwiająco podobny do znanych nam Chartreux: krępe ciało, wypełnione policzki, miedziane oczy i wyjątkowy łowca gryzoni.

replica horloges

 

Nazwa Chartreux pojawia się w XVI wieku dla określenia pięknego futra niebieskoszarych kotów, docenianych przede wszystkim przez kuśnierzy. Najnowsze badania wiążą genezę powstania nazwy Chartreux z nazwą gatunku hiszpańskiej wełny
"la pile des Chartreux". O ile wcześniej można było znaleźć jedynie wzmianki o szaroniebieskich kotach, to dopiero w połowie
XVIII wieku, wielki przyrodnik Georges Buffon pokusił się o szczegółowy opis rasy opatrzony rysunkiem.

Na szczęście, na początku XX wieku zaczęto patrzeć na koty Chartreux jako zwierzęta hodowane dla towarzystwa.
Wielką miłośniczką kotów Chartreux była pisarka Colette, która jedną ze swoich kotek o imieniu Saha, uczyniła bohaterką
książki "La Chatte".


HODOWLA.

Na początku XX wieku, kiedy zaczyna się zainteresowanie kotami kartuskimi (Chartreux) jako odrębną rasą, one prawie całkowicie znikają. Dwie siostry, Christine i Suzanne Leger rozpoczynają odnawianie rasy, zaczynając od istniejących rzadkich kolonii z wyspy Belle Ile. Dzięki staraniom sióstr Leger, w 1939 roku powstał pierwszy wzorzec rasy. Jedna z pierwszych kotek wyhodowanych przez siostry-słynna Mignonne de Guerveur, w 1931 roku w Paryżu, zostaje uznana za najpiękniejszego kota wystawy!

Równolegle z hodowlą niebieskich kotów z Belle Ile rozwijały się także inne hodowle kotów kartuskich, głównie w okolicach Paryża. Aby zintensyfikować kolor oczu Chartreux, w hodowli wykorzystano koty perskie a kilku hodowców dla zwiększenia puli genetycznej, wpadło na pomysł krzyżowania kotów kartuskich z niebieskim brytyjczykiem. W 1970 roku krzyżówki występowały już w takiej liczbie, że Fife postanowiła potraktować kota kartuskiego i brytyjskiego jako jedną rasę. Decyzja ta spotkała się z gwałtownym sprzeciwem hodowców, którzy nadal hodowali prawdziwe Chartreux, a Fife pod ich naciskiem podjęła decyzję o ponownym rozdzieleniu obu ras. I tak, eliminując negatywne cechy powstałe na skutek krzyżowania z innymi rasami, powrócono do pierwotnego typu kota Chartreux.


WYGLĄD.

Chartreux jest kotem masywnym i muskularnym, o szerokiej i dobrze rozwiniętej klatce piersiowej. Futro jest krótkie i gęste z dobrze rozbudowanym podszerstkiem, przez co sprawia wrażenie pluszowego. Rasa ta występuje tylko w kolorze niebieskim i może mieć różne odcienie, przy czym preferowany jest jasny niebieskoszary. Najistotniejszy jest jednak jednolity odcień futra. Ich oczy mogą mieć barwę od intensywnej żółci do koloru miedzi. Różnice między kocurami a kotkami są bardzo wyraźne. Kocur jest znacznie potężniejszy od kotki, ma szerszą klatkę piersiową, a po osiągnięciu dojrzałości w wieku 2-3 lat jego policzki stają się bardzo wydatne, gdy tymczasem u kotki są nieznacznie rozwinięte.

PIELĘGNACJA.

Pielęgnacja kota Chartreux nie jest skomplikowana, a właściwie to Chartreux jest łatwy w utrzymaniu. Wystarczy raz
w tygodniu, najlepiej  szczotką z naturalnego włosa dzika przeczesać futro, najpierw z włosem, następnie pod włos i ponownie
z włosem. Raz na jakiś czas, mniej więcej co trzy tygodnie podciąć pazurki, wyczyścić uszy i w razie konieczności przetrzeć oczy.


CHARAKTER.

Pomimo wyglądu nadanego przez specyficzne futro, Chartreux nie ma nic z pluszowej maskotki. Jest to kot żywy, mocny i zwinny. Koty tej rasy lubią się przytulać, kochają być głaskane, są bardzo uczuciowe, ale nigdy się nie obrażają. Pomimo dorosłości nie tracą ochoty do zabawy, mają również wyjątkowo łagodne usposobienie i łatwo przywiązują się do właściciela. Jest to kot bardzo cichy, praktycznie nie miauczy i niczego nie wymusza na człowieku. Mówi się o nim również, że jest szczególnie inteligentny.
To być może ta inteligencja pozwoliła mu zaadoptować się bardzo szybko do nowoczesnego życia w mieszkaniach i stać się doskonałym kotem do towarzystwa całej rodziny.

 

 

KOPIOWANIE ZDJĘĆ I TREŚCI BEZ ZGODY HODOWLI ZABRONIONE !

Promuj nas!

bluewind.pl <a href="http://bluewind.pl" title="bluewind, hodowla kotów kartuskich"><img src="http://bluewind.pl/adv/bluewind-baner-468x60.jpg" alt="bluewind.pl" /></a>
bluewind.pl <a href="http://bluewind.pl" title="bluewind, hodowla kotów kartuskich"><img src="http://bluewind.pl/adv/bluewind-baner-300x60.jpg" alt="bluewind.pl" /></a>